x

Şark köşesi nedir?

Şark köşesi Anadolu’nun bir dekorasyon kültürüdür. Çok eski tarihlere dayanan bu kültür hala yaşamaktadır. Ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde Türkler evlerini yada iş yerlerini şark odası dekorasyonu ile tasarlamaktadır. Bunun bir çok sebebi bulunuyor. 1. Kendi kültürümüzü yansıtmaktadır. Batıdan yada başka bölgelerden alınmış, özenti bir kültür değildir. 2. Sebebi ise hem farklı bir tasarım şeklidir ve hem de sıcak bir muhabbet ortamı oluşturmaktadır.

Şark köşesi doğu kültünü yansıtan bir dekorasyon, ev tasarım modelidir. Genellikle sedir takımları yada minder takımlarından oluşur. Odanın bir köşesine kurulan bu eşyalar ile sıcak bir muhabbet ortamı hazırlanır. Yerde kilim yada halı deseni olurken, duvarlarda da kilim görmeniz mümkün. Son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan şark köşeleri için otantik dekorasyon yada iç tasarım tanımlaması da yapılıyor.

Şark köşesi satış

Peki şark köşesi nasıl yapılır?

Şark odası için gerekli malzemelerin hazır olması durumunda yapmanız gereken şeyler çok basittir. Şark köşesi malzemeleri aşağıda sıralanmıştır:

1. Sedir

2. Minder

3. Duvar için halı yada kilim.

4. Zemin için halı yada kilim

5. Duvara ahşap raf.

6. Raf üzerine bakır aksesuarlar.

7. Ortaya sehpa yada masa.

8. Ortaya bakır sini ve ahşap ayaklar.

Ahşap Osmanlı Sedirleri

Yukarıda sıraladığımız ürünlerin tamamı olmak zorunda değil elbette. Mesela sedir alacak bütçeniz yoksa, bunun yerine sadece minder dizerek de şark köşesi yapabilirsiniz. Diğer sıralanan aksesuarlar tamamen tercih meselesidir. Mesela sehpa yerine sadece sini ve ayaklarını tercih edebilirsiniz. Kilim yerine halı tercihi yapabilirsiniz. Sade bir şark köşesi istiyorsanız çok fazla aksesuar kullanmayın deriz.

Modern şark köşesi yapmak istiyorsanız, yukarıdaki sıralanan birçok ürüne gerek yok diyebiliriz.

Sedir Modelleri için tıklayın..

Adapazarı Minder Modelleri

İllaha sedir istiyorsunuz fakat bütçeniz müsait değilse, paletlerden sedir yaparak da şark köşesi yapabilirsiniz.

Palet sedir modelleri için tıklayın.

Az önce bahsettiğimiz gibi sadece minderlerden de şark odası dizaynı yapabilirsiniz. Firmamızda yukarıda listelediğimiz bütün ürünler bulunmaktadır. Yukarıdaki menüyü inceleyerek ürünlerden sipariş verebilirsiniz.

Şark odası yapmayı planlayan ziyaretçilerimiz hazırladığımız bu örnek sedir ve şark köşesi modeller oldukça başarılı hazırlanmış dekorasyonlardır. Sizler de bu tasarımları kendi tarzınıza göre yapabilirsiniz. Merak ettiğiniz konularda aşağıdaki paneli kullanabilirsiniz.

 

Bu modelde göreceğiniz üzere sedir ve üzerine osmanlı motifli minderler kullanılmış. Ceviz renkli bu ahşap sedirin alt kısmında bulunan altın varak işlemeler ürünü daha ağır ve şık gösteriyor. Köşede bulunan ahşap kısım ise sedirle güzel bir bütünlük kazanmış.

Şark köşesinde neler bulunur?

Şörk köşesi eşyaları genel olarak; sedir, minder, kilim, halı, ahşap sehpa, aplik, otantik avize, şark köşesi perdesi, ahşap raf, bakır sini, bakır semaver, bakır saat ve bakır sürahi maşraba takımı bu sininin üzerinde hazır bulunur. Bunlar genel olarak şark köşesi aksesuarları olarak sınıflanabilir.

Şark köşesi örnekleri için menü kısmından sedir ve minder modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Eskiye olan özlemlerimiz her zaman için bizim değerlerimiz olarak ortaya çıkar. Nostalji veren değerler ilgimizi çeker ve onlara ayrı özen gösteririz. Son zamanlarda eskiye olan özlem nedeni ile dekorasyonlarımızda buna ayrı bir yer veriri ve eski ürünleri toplamaya çalışırız.

Sedir ile evimizin bir köşesini şark köşesi yapar oraya eskiyi çağrıştıracak eşyalar almaya itina gösteririz. Oraya koyacağımız şark köşesi minderleri ise çok özel bir hava yaratır. Ve şark köşesi tam anlamı ile yaratılmış olur. Son zamanların bu moda kültürü restaurant gibi yerlerde de çok fazla karşımıza çıkmaya başlamıştır.

Modern yemek yeme kültürünün olduğu mekanlar bile şark köşesi oluşturur hale gelmiştir. Burada nargile gibi eskiden beri kültürümüzde yer alan eşyalarda konularak ilgi çekmeye çalışılır.

INSTAGRAM

Şark köşesi nedir? nasıl yapılır? (3 Yorum)

  1. merhabalar .ben mert hollanda dan yazıyorum .bır lokantaya sark kosesı yapmayı dusunuyorum .sızden malıyetı ogrenebılırmıyım.

  2. 5*4=20 m2 ebatında odayı şark adası yapmak istiyoruz. Medrese için. Tahmini ne kadar tutar