x

Köy minderleri diğer adıyla şark köşesi minderleridir. Önceleri Anadolu’da bir oda şark odası olarak kullanılırdı. Bu odalarda ev sahipleri misafirlerini ağırlar, onlarla sohbet eder ve ikramda bulunurdu. Sıra geceleri diye bildiğimiz ortamlar oluşturulurdu. Gaziantep, Urfa ve Mardin gibi illerimiz bu konuda meşhurdur. Bu illere gittiğinizde hala bu tür mekanlar görmeniz mümkündür. Yurt dışından gelen turistlerin de en çok dikkat çektiği mekanlar da bu tür sıra geceleri ve şark odalarıdır.

Yine bugün Anadolu’da bir köyünüz varsa, oraya gittiğinizde bu köy sedirleri ve köy minderlerinden göreceksiniz. Genellikle halı yada kilimle sarılmış bu minderlerin sırt kısımlarında sazlık yada kamış dediğimiz saman doludur. Alt kısımlarda ise yün yada pamuk gibi malzemeler vardır. Her ne kadar sert olsa da sağlık açısından bu tür köy minderleri benzersiz ve doğaldır.

Peki bu tür köy sedir modelleri ve köy minderlerini nasıl tedarik edebilirsiniz? Çok basit. Çünkü Şark Dekorasyon olarak yapmış olduğumuz tasarım ve üretimlerimizin neredeyse tamamı bu alan üzerinedir. Bir köy odası yada şark odası tasarlamak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Bu yazımızda size eski köy minderleri hakkında bilgi vermiş bulunuyoruz. Şark köşesi minderleri ve sedir modelleri bölümlerini incelemenizi de tavsiye ederiz.

köy sedir modelleri

Yer Minderleri

Küçük Bütçelerle İlginç Dekorasyonlar
Anadolu kültürü Türk insanının ruhunda yer almaktadır. Anadolu kültüründe misafirlere verilen değer, misafirperverlik, onları rahat ve güzel yerlerde ağırlamak çok değerlidir. İşte bu nedenle eski zamanlarda insanlar evlerinin bir bölümünde bugünkü misafir odası ( salon ) gibi ayrı odalar dekore etmekteydiler. Geçmişte misafirin rahatı için onları farklı ve özel hissettirmek çok önem verilen bir durum olduğu için evlerde şark köşeleri veya şark odaları kurulmaktaydı. Geçmişte misafirlere ve misafirperverliğe verilen önem hiç şüphesiz günümüzde de devam etmektedir. Fakat şark odalarının kurulma adeti eskisi kadar güncelliğini korumamaktadır. Evlerde şark odalarının kurulması insanlar için güzel bir hayal hatta hedef olsa da şark odalarının kurulması için gerekenlere geçmişe nazaran kolay ulaşılmıyor olması, ulaşılsa bile istenilen kalitede veya dizaynı da olmayışı şark odalarının kullanılma oranını azaltmaktadır.

Köy minderleri
Şark odaları bir odanın 3 duvarına divan yerleştirilmesi ve bu divanın etrafına minderlerin, yastıkların koyulmasıyla oluşturulabilmektedir. Odanın ortasına konulacak kilim veya halı ise şark odalarının vazgeçilmezlerindendir. Bu vazgeçilmezin ise el yapımı olması şark odalarına ayrı bir şüphesiz ayrı bir hava katacaktır. Halının veya kilimin üzerine konulacak sinide ise su veya ayran içimi için sürahi ve bardaklar bulunmaktadır. Ev sahibinin arzusuna göre misafir de kullanmayı tercih ediyorsa sininin üzerinde bardakların ve sürahinin haricinde küllük, nargile gibi eşyalar da konulabilir.

Şark köşesi minderleri fiyatları

Başlangıçta söylediğimiz gibi şark köşesi oluşturmak herkesin hayaliyken bu hayal son yıllarda pek gerçekleşememekteydi. Bunun nedeni ise çoğunlukla ev sahibinin zevkine göre dizayn edilen minderlerin kolay bulunamamasıydı. Fakat bu problem internet sitemiz üzerinden bize ulaştığınızda kolaylıkla aşılabilmektedir. İnsanların istedikleri renklerde ve boyutlarda minder üretebiliyor olmamız ve bunları adreslerine gönderebiliyor olmamız sayesinde şark odalarının sayısının arttığını söyleyebiliriz. Şark odaları için gerekli olan minderlerin üretimi tarafımızdan ilk el olarak imal edildiğinden fiyatlar piyasa şartlarına göre daha uygundur.

INSTAGRAM

Köy minderleri (kaliteli ve garantili) (8 Yorum)

 1. Merhaba modern şark köşesi canlı renkler çocuğuma oyun köşesi yapacagim sırt minderleri ile birlikte 100-200 boyutlarında bir alan için ücretlendirme nedir teşekkür ederim

 2. merhaba ,,
  Bagdat 5 modeliniz için 180 cm boy 70 cm en şeklinde arka yastıkları ile birlikte ACİL fiyat verebilirmisiniz?

  Teşekkürler

 3. Bursa’da 260-300 cm genişliğinde sedir için şark köşesi minder ve yastığı fiatını Bostan_üzümlü-sapanca modelleri için fiatlarını rica ediyorum.

  • Diğer konuda da belirttiğimiz gibi balkon minderi için GİRVELİK modeline bakmanızı tavsiye ederiz.

 4. australyada yasiyorum

  sark kosesi icin minder ariyorum..
  urunleriniz ilgimi cekti fakat fiatlari yok lutfen bir fiat listesi ginderirmisiniz…
  australyaya urun gonderiyormusunuz?

  • Avustralya’ya ürün gönderebiliriz. Hangi ürün hakkında bilgi almak istiyorsanız o ürünlerin altına yazabilir yada bize toptan mail ile fiyat talebinde bulunabilirsiniz.