Şark köşesi nedir?

Şark köşesi ne demek?

Şark köşesi doğu kültünü yansıtan bir dekorasyon, ev tasarım modelidir. Genellikle sedir takımları yada minder takımlarından oluşur. Odanın bir köşesine kurulan bu eşyalar ile sıcak bir muhabbet ortamı hazırlanır. Yerde kilim yada halı deseni olurken, duvarlarda da kilim görmeniz mümkün. Son yıllarda oldukça popüler olmaya başlayan şark köşeleri için otantik dekorasyon yada iç tasarım tanımlaması da yapılıyor.

Bu modelde göreceğiniz üzere sedir ve üzerine osmanlı motifli minderler kullanılmış. Ceviz renkli bu ahşap sedirin alt kısmında bulunan altın varak işlemeler ürünü daha ağır ve şık gösteriyor. Köşede bulunan ahşap kısım ise sedirle güzel bir bütünlük kazanmış.

Şark köşesinde neler bulunur?

Şörk köşesi eşyaları genel olarak; sedir, minder, kilim, halı, ahşap sehpa, aplik, otantik avize, şark köşesi perdesi, ahşap raf, bakır sini, bakır semaver, bakır saat ve bakır sürahi maşraba takımı bu sininin üzerinde hazır bulunur. Bunlar genel olarak şark köşesi aksesuarları olarak sınıflanabilir.

Şark köşesi örnekleri için menü kısmından sedir ve minder modellerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Eskiye olan özlemlerimiz her zaman için bizim değerlerimiz olarak ortaya çıkar. Nostalji veren değerler ilgimizi çeker ve onlara ayrı özen gösteririz. Son zamanlarda eskiye olan özlem nedeni ile dekorasyonlarımızda buna ayrı bir yer veriri ve eski ürünleri toplamaya çalışırız. Sedir ile evimizin bir köşesini şark köşesi yapar oraya eskiyi çağrıştıracak eşyalar almaya itina gösteririz. Oraya koyacağımız şark köşesi minderleri ise çok özel bir hava yaratır. Ve şark köşesi tam anlamı ile yaratılmış olur. Son zamanların bu moda kültürü restaurant gibi yerlerde de çok fazla karşımıza çıkmaya başlamıştır. Modern yemek yeme kültürünün olduğu mekanlar bile şark köşesi oluşturur hale gelmiştir. Burada nargile gibi eskiden beri kültürümüzde yer alan eşyalarda konularak ilgi çekmeye çalışılır.

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da Minder Kılıf Satan Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir